Nie wiem czy wiecie, ale jeszcze do niedawna panicznie bałam się psów. Wszystkich! Tych największych, ale takich, które były mi do kostki też. Strach minął dwa lata temu. Wtedy w domu pojawił się pies a ja nie miałam wyjścia i musiałam się przełamać. Pomogło! Dzisiaj już nie mam tego problemu. Czasami zdarza mi się jeszcze być ostrożną kiedy widzę dużego pieska ale nie uciekam i nie krzyczę, tak jak wcześniej! A na zdjęciu ze mną przecudowna i kochana Zosia! Podczas pobytu w Polsce odwiedziliśmy Magdę i Marka @sewamapl, Zosia to ich piesek 💕 Jak widać po zdjęciu, trzymała mnie na dystans ale mam nadzieję, że następnym razem będzie lepiej! 🐶❤️ #dog #Zosia #littledog #happiness #polishgirl #poland #townbeach #polishweather #instaphoto #instagood #instadog 🌼

Nie wiem czy wiecie, ale...

Dokładnie tydzień temu. 
Dobrze, tak czasami wyjechać na pare dni, zmienić otoczenie i orzeźwić umysł! 💕
#polishgirl #poland #krakow #beautifultown #myfavouriteplace #sunny #goodweather #travel #views 🌼🌸

Dokładnie tydzień temu. Dobrze, tak...

Za oknem sztorm! Dlatego postanowiłam poprawić sobie humor, oglądając zdjęcia z wakacji. Tą piękną fontannę możecie zobaczyć w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie! Świetne miejsce, które na pewno warto odwiedzić. 🌸🌱🌸🌱 Na blogu post, dzięki któremu poznacie mnie lepiej! Zapraszam :) #tbt #holiday #poland #green #krakow #besttown #bestplace #cantwaitforsummer ☀️☀️

Za oknem sztorm! Dlatego postanowiłam...

Kochane! Wszystkiego najlepszego:) Jak najmniej smutku i zmartwień. Dużo uśmiechu, radości i szczęścia!:) Trzymajmy się razem i bądźmy dla siebie dobre! 🌸♥️ Bycie kobietą to najlepsza rola w życiu! 
A już na blogu nowy post 👉🏼 https://bit.ly/2UmCvlI 
#8marca #dzienkobiet #naszdzien #swietujmyrazem #badzmyszczesliwe ♥️

Kochane! Wszystkiego najlepszego:) Jak najmniej...

Przy takiej pogodzie, jaka jest ostatnio, nie da się siedzieć w mieszkaniu! ❤️ Korzystam z tych słonecznych i bezchmurnych dni ile się da, mimo tego, że jest bardzo zimno! ☀️ To piękne miejsce ze zdjęcia, znajduje się tylko dziesięć minut drogi z mojego domu! Jest pięknie ☀️🌄 #beautifulweather #amazingview #sunset #reykjavík #kopavogur #iceland #eveningwalk 🇮🇸

Przy takiej pogodzie, jaka jest...

ten weekend zaliczam do jak najbardziej udanych! ☀️ pogoda wymarzona, słoneczko i plaża ❤️ #iceland #goodweather #beach #sunnyday #polishgirl #reykjavik #happiness #bestoftheday 🌸☀️

ten weekend zaliczam do jak...

Od kilku dni na blogu znajdziecie post z ciekawostkami na temat kraju, w którym mieszkam 🇮🇸 👉🏼 https://bit.ly/2T0yXJi 
#iceland #myhomeland #skogafoss #waterfall #newpost #amazing #view #trip #travelph 🌎

Od kilku dni na blogu...

Jedno z moich ulubionych zdjęć ❤ Wspomnienia wracają! 😊

#18birthday #memories #happytime #myboyfriend #mybestfriend #soinlove #withhim #couple #couplegoals #kiss #lovehimsomuch #bettertogether

Jedno z moich ulubionych zdjęć...

Osoba, z którą mam tak mnóstwo wspólnego, że wydawałoby się to niemożliwe a jednak! ❤️ Poznałyśmy się z Magdą prawie rok temu przez internet. Bardzo zaciekawił mnie jej i jej męża blog, który od tamtej pory czytam regularnie! Na instagramie mieli świetne zdjęcia. Postanowiłam napisać do Magdy i od tego się zaczęło ❤️ Z każdą naszą rozmową widziałyśmy jak bardzo dużo nas łączy! Kiedy dowiedziałam się, że planują wycieczkę do Islandii pomyślałam, że idealnym pomysłem będzie ich do nas zaprosić ❣️Tydzień temu zobaczyliśmy się po raz pierwszy. To co przeżyłam przez te 7 dni jest nie do opisania. Wszyscy czuliśmy się, jakbyśmy znali się od zawsze. Podczas ich pobytu tutaj, staliśmy się najlepszymi współlokatorami, cieszyliśmy się każdą chwilą. A najlepszymi momentami były te, które uświadamiały nas, że te nasze podobieństwa, nie są wcale przypadkowe! 10 lat i 10 dni różnicy między nami! To jest chyba jedyna rzecz która nas dzieli ale w cudowny sposób ❤️ Jeszcze raz Wam bardzo za wszystko dziękuję. Jesteście najlepszymi ludźmi ❣️#girlpower 💕 #friendshipwithin #poland #iceland #polishgirls #pinkgirls #bestpeople #bestmoments #ly ❤️

Osoba, z którą mam tak...

Warszawa nocą ❤

#warsaw #warszawa #poland #polskatakapiękna #stolica #pałackultury #visitpoland #nightlife #memories #vacation

Warszawa nocą ❤ #warsaw #warszawa...

Ciekawostki o Islandii i jej mieszkańcach!

Na Islandii mieszkam już 4 lata. Jednak o jej istnieniu wiedziałam już dużo, dużo wcześniej. W 2006 roku przylecieliśmy tu pierwszy raz. Tutaj chodziłam do 1. i 2. klasy szkoły podstawowej, a mój brat do przedszkola. Na Islandii urodziła się też moja siostra. W 2008 roku wróciliśmy znowu do Polski. Po 7 latach rodzice stwierdzili, że chcą spróbować życia na Islandii jeszcze raz. Decyzja o przeprowadzce zapadła w czerwcu, a kilka miesięcy później byliśmy już na wyspie.

9. stycznia tego roku minęły dokładnie 4 lata. Ten czas zleciał tak szybko, że nawet nie mam pojęcia kiedy! Tyle wystarczyło, żebym dowiedziała się mnóstwa ciekawych informacji na temat kraju, w którym mieszkam.

Stolica Islandii: Reykjavík,
Język: islandzki,
Waluta: korona islandzka,
Ludność: 350 710 (kwiecień 2018 rok),
Powierzchnia: 103 125 km².

Dzisiaj przychodzę do Was z ciekawostkami o Islandii, o których być może jeszcze nie wiecie!

 1. W kalendarzu islandzkim znajdziemy jedynie informację kiedy obchodzimy pierwszy dzień lata i pierwszy dzień zimy. Teoretycznie występuje tu również wiosna i jesień, ale nie są one zaznaczone w kalendarzu.
 2. Pierwszy dzień lata na Islandii wypada w kwietniu, ale co roku innego dnia. Jest to dzień czerwony, czyli wolny od pracy!
 3. Noc polarna na Islandii zaczyna się już w październiku, a kończy w kwietniu. To właśnie wtedy przez większość doby jest praktycznie cały czas ciemno, a słońce wychodzi tylko na kilka godzin. Wtedy też, jest największa szansa na zobaczenie zorzy polarnej!
 4. Dzień polarny zaczyna się mniej więcej w połowie maja i trwa do końca sierpnia, a nawet początku września. Jest to okres, w którym słońce zachodzi na zaledwie parę godzin. Na ten okres czekają chyba wszyscy mieszkańcy Islandii. Po długiej i ciemnej zimie, takie białe noce to wynagrodzenie za te kilka miesięcy ciemnych dni! Spacery o północy kiedy jest jasno to coś pięknego <3 (tutaj możecie zobaczyć ile trwa dzień na wyspie w poszczególnych miesiącach).
 5. Pogoda potrafi być tutaj bardzo zmienna, jednego dnia czasami możemy doświadczyć tu nawet czterech pór roku.
 6. Ze względu na trudny klimat, Islandia jest pokryta drzewami tylko na około 1% obszaru kraju. Większość z nich posadzonych jest przez ludzi.
 7. Reykjavík jest najdalej wysuniętą na północ stolicą na świecie.
 8. Na Islandii żyje dwa razy więcej baranów niż ludzi.
 9. Można powiedzieć, że Islandia zimą a latem to dwie różne wyspy.
 10. Islandczycy nie zmieniają czasu z zimowego na letni.
 11. Według niektórych źródeł, na Islandii znajduje się ponad 10 tysięcy wodospadów. 
 12. Nazwiska mieszkańców Islandii różnią się nazwiskami pozostałych mieszkańców Europy. Nazwisko stanowi imię ojca (w niektórych przypadkach matki) plus końcówka ,son’ i ,dóttir’ w zależności od tego czy jest to syn czy córka. Przykład: Jeśli ojciec ma na imię Jón, jego syn będzie miał nazwisko Jónsson, a córka Jónsdóttir. Kobiety, po wyjściu za mąż, nie przyjmują nazwiska po mężu, bo na Islandii takie coś nawet nie istnieje.
 13. Język islandzki jest najstarszym, ale i jednym z najtrudniejszych języków w Europie. Od 1000 lat został on praktycznie nie zmieniony.
 14. Islandczycy, nie tylko dzieci, ale również dorośli, wierzą w elfy. Do tego stopnia, że jakiś czas temu postanowili zmienić jeden z planów budowy drogi, ze względu na ich obecność w tamtym miejscu!
 15. Tak jak w Polsce wierzymy w jednego Świętego Mikołaja, tak tutaj wierzą aż w trzynastu!
 16. Juliusz Verne wyruszył tu, a dokładnie na lodowcu Snæfellsjökull, w ,Podróż do wnętrza Ziemi’.
 17. Maskonur to najbardziej popularny ptak na Islandii.
 18. Islandzkie konie, wyglądają jak kucyki. Mimo swojej niewielkiej budowy są bardzo silne i wytrzymałe. Bez problemu mogą przebywać na polach w okresie zimowym.
 19. Islandia należy do jednych z najbezpieczniejszych krajów na świecie, pod względem przestępczości.
 20. Od roku 2009 na Islandii nie ma żadnego McDonalds’a. Nie zjemy tu już żadnego hamburgera z tej popularnej sieci restauracji. Nie zjemy, ale ZOBACZYMY! Tak! W barze Bus Hostel w Reykjavíku od 10 lat możemy zobaczyć historycznego cheeseburgera kupionego przez Islandczyka w dniu zamknięcia ostatniej restauracji McDonald’s na wyspie.
 21. Na Islandii nie zobaczymy ani pociągu ani dworca kolejowego!
 22. W języku angielskim porozmawiamy tu już nawet z dziećmi uczącymi się w pierwszych klasach szkoły podstawowej.
 23. Przez cały rok możemy skorzystać z odkrytych basenów. Bez względu na to, czy świeci słońce czy pada deszcz.
 24. Na Islandii stykają się dwie płyty tektoniczne. Płyta Eurazji i Ameryki Północnej. Zobaczymy je w Parku Narodowym Þingvellir.
 25. Islandczycy piją więcej Coca-Coli, niż ktokolwiek inny na świecie. Dzięki temu znaleźli się w Księdze Rekordów Guinnessa jako naród, który wypija najwięcej tego napoju na osobę.
 26. Islandczycy cieszą się najdłuższą przewidywaną średnią życia na świecie (80,2 lata dla mężczyzn i 83,3 dla kobiet).
 27. Na Islandii znajdują się sklepy, w których kupimy tylko alkohol. Co ciekawsze, na stacjach czy sklepach monopolowych dostaniemy jedynie piwo z zawartością alkoholu do 2,25 %. Po godzinie 20, poza barami, które potrzebują licencji na sprzedaż alkoholu, nie kupimy nigdzie wódki, wina czy lepszego piwa! Sklepy z alkoholem czynne są najdłużej do godziny 20, a w niedziele są zamknięte! Kolejną ciekawostką dotyczącą alkoholu jest to, że można go kupić dopiero po ukończeniu 20. roku życia.
 28. Najwięcej książek ‘na głowę’ mieszkańca, wydawane jest właśnie tutaj.
 29. Nie kupujemy tutaj czystej wody w butelce, ponieważ taką mamy w kranie!

Są to ciekawostki, o których wiem, i które znam. Ale może i Wy znacie jakieś inne, o których ja nie mam pojęcia? Chętnie się dowiem!

ads
BUZIAKI
signature

A jakie zdanie masz Ty na ten temat?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Brak Komentarzy.

Poprzedni
Dzień kobiet – propozycje na prezent!
Ciekawostki o Islandii i jej mieszkańcach!